Skip to content

Словничок

 

Edytuj
Польською Українською Пояснення
Akademik, Dom Studencki гуртожиток Uniwersytet Szczeciński posiada kilka akademików, o miejsca w których mogą aplikować studenci. 
cudzoziemiec іноземець Osoba, która nie posiada polskiego obywatelstwa.
Dni adaptacyjne дні адаптації Wydarzenie organizowane przez Uczelnię dla nowych studentów. Odbywa się przed rozpoczęciem roku akademickiego.  Spotkasz tam swoich kolegów i koleżanki z roku, poznasz wykładowców, podpiszesz ślubowanie oraz odbierzesz swoją legitymację studencką.  
DOS, dziekanat Деканат Miejsce, gdzie możesz złożyć wszystkie wnioski studenckie oraz szukać pomocy w sprawie studiów. 
Dziekan Декан Kierownik wydziału. Ta osoba jest zwierzchnikiem studentów i nauczycieli akademickich na całym wydziale.
dzień rektorski День Ректора (вихідний) Dzień wolny od zajęć dydaktycznych, oficjalnie ustalony przez Rektora na początku roku akademickiego. Dni rektorskie są zaznaczone w harmonogramie organizacji roku. 
ERK Онлайн сторінка до реєстрації на навчання System internetowy, poprzez który możesz aplikować na studia w Uniwersytecie Szczecińskim. To miejsce, w którym załączasz wszystkie wymagane dokumenty. 
godziny dziekańskie Години декана (вихідні) Godziny wolne od zajęć dydaktycznych, oficjalnie ustalone przez Dziekana. Godziny dziekańskie są ustanawiane w trakcie trwania roku akademickiego. Dowiesz się o nich, czytając sekcję “aktualności” na stronie internetowej uczelni lub od swoich wykładowców i innych studentów.  Godziny dziekańskie dotyczą tylko danego wydziału. 
harmonogram zajęć план занять Oficjalny plan zajęć znajdziesz na stronie internetowej Twojego wydziału. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu planu, ponieważ jest on często aktualizowany, zwłaszcza na początku nowego semestru. 
immatrykulacja Іматрикуляція Wydarzenie, podczas którego studenci są oficjalnie przyjęci na Uniwersytet Szczeciński. Zazwyczaj odbywa się w ostatnich dniach września. 
indeks Залікова книжка Książeczka (lub konto internetowe), w którym zapisywane są wszystkie Twoje przedmioty oraz zdobyte na nich oceny. 
Juwenalia Ювеналія/ дні студента Studencki festiwal pełen muzyki i zabawy. Trwa kilka dni i zazwyczaj odbywa się w maju.  W trakcie Juwenaliów często jest dzień / dni rektorskie (bez zajęć dydaktycznych). Dni takie są zaznaczone w harmonogramie organizacji roku akademickiego. 
kolokwium Колоквіум Zazwyczaj krótki test, który pozwala nauczycielowi sprawdzić Twoją wiedzę zdobytą na ostatnich zajęciach. 
kryteria kwalifikacji Кваліфікаційні критерії Kryteria, według których zostaniesz przyjęty lub nieprzyjęty na Uniwersytet Szczeciński. 
legitymacja studencka Студентський квиток Najważniejszy dokument dla każdego studenta. Oprócz tego, że identyfikuje Cię jako studenta, daje Ci także wiele różnych zniżek. 
lektorat Предмет з іноземної мови Zajęcia z wybranego przez Ciebie języka obcego spośród oferowanych przez uczelnię. 
opiekun roku Куратор групи Nauczyciel akademicki, który jest wyznaczony do pomocy i opieki nad daną grupą studentów. Jeśli masz jakieś pytania lub trudności, nie krępuj się zwrócić do niego o pomoc. 
opłata rekrutacyjna Оплата рекрутаційна Opłata, której musisz dokonać za każdy wybrany kierunek studiów podczas procesu rekrutacji.  
organizacja roku akademickiego Організація освітнього процесу Oficjalny dokument, który przedstawia kalendarz na bieżący rok akademicki. Są na nim zaznaczone wszystkie najważniejsze dni i wydarzenia. Znajdziesz go tutaj. 
Prodziekan Заступник декана Jeden z zastępców Dziekana; zazwyczaj zajmuje się określonymi tematami, np. sprawami studenckimi, finansowymi,  itp. 
przerwa semestralna канікули зимові/літні Przerwa pomiędzy semestrami. Dokładne daty zmieniają się co roku, jednak jest to zawsze czas po sesji egzaminacyjnej.  Przerwa semestralna jest zaznaczona w harmonogramie roku akademickiego
Regulamin studiów Умови/правила навчання Najważniejszy dokument na Uniwersytecie Szczecińskim; znajduje się w nim cały regulamin uczelni oraz prawa i obowiązki studentów. Znajdziesz go tutaj.
Rektor Ректор Najważniejsza osoba na Uniwersytecie Szczecińskim.
Rektorat Ректорат Budynek, w którym znajduje się Biuro Rektora. 
Samorząd studencki Студентська рада Grupa studentów wybrana do reprezentowania pozostałych studentów na Uczelni.  
sesja (egzaminacyjna) Сесія Dwutygodniowy okres przeznaczony na egzaminy; zazwyczaj odbywa się pod koniec bieżącego semestru (początek lutego oraz lipca). Daty mogą się zmieniać, więc zawsze sprawdź je w harmonogramie roku akademickiego
sesja poprawkowa поправкова сесія Czas przeznaczony na egzaminy poprawkowe dla osób, które nie zaliczyły egzaminów podczas sesji. 
starosta староста групи Jeden student wybrany do reprezentowania całego swojego roku. To osoba, która jest w kontakcie z opiekunem roku, nauczycielami akademickimi oraz dziekanatem w sprawach, które dotyczą całej grupy studenckiej. 
statut статут Oficjalny dokument prawny, który reguluje sposób działania Uczelni. 
studia I stopnia,
studia licencjackie
бакалавр (І рівень) Trwają 3 lata akademickie (6 semestrów).  Pomyślne ukończenie studiów licencjackich daje możliwość kontynuowania nauki na studiach magisterskich.  
studia II stopnia,
studia magisterskie
магістер (ІІ рівень) Trwają 2 lata akademickie (4 semestry).  Aby móc rekrutować na studia magisterskie, musisz mieć ukończone studia licencjackie lub studia jednolite magisterskie. Pomyślne ukończenie studiów magisterskich daje możliwość kontynuowania nauki w Szkole Doktorskiej. 
studia jednolite magisterskie повний цикл (бакалавр+магістер) Studia jednolite magisterskie trwają 5 lat akademickich (10 semestrów); nie są podzielone na studia licencjackie i magisterskie.  
studia stacjonarne денна/стаціонарна форма Studia, na których zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, zazwyczaj rano oraz w południe / popołudniu.  
studia niestacjonarne заочна/нестаціонарна форма Studia, na których zajęcia odbywają się w weekendy (od piątkowego popołudnia do niedzielnego popołudnia). To idealne rozwiązanie dla studentów, którzy pracują od poniedziałku do piątku. 
sylabus Інформація про предмет Dokument, który zawiera szczegółowe informacje o interesującym Cię kierunku studiów.
świadectwo ukończenia szkoły średniej шкільний сертифікат про повну загальну середню освіту Jeden z dokumentów, który jest wymagany podczas procesu rekrutacji na studia. Potwierdza, że posiadasz skończoną szkołę średnią. 
tok studiów навчальний курс Informacje o przedmiotach, które będziesz wybierać w trakcie trwania studiów. 
tryb studiów форма навчання Informacja o formie studiów: stacjonarne, niestacjonarne.
ubezpieczenie страховка Podpisana umowa finansowa pomiędzy osobą a firmą ubezpieczeniową (lub Uniwersytetem Szczecińskim a firmą ubezpieczeniową). W przypadku choroby lub wypadku firma ubezpieczeniowa pokryje koszty twojego leczenia. 
urlop dziekański деканська відпустка Oficjalna przerwa w nauce przyznana przez dziekana na wniosek studenta. Może trwać nawet 1 rok. 
usprawiedliwienie (nieobecności) довідка про відсутність Dokument, który jest potrzebny do usprawiedliwienia swojej nieobecności na zajęciach, egzaminach lub innych obowiązkowych wydarzeniach.  Najczęściej spotykanym dokumentem jest zwolnienie lekarskie, które otrzymasz, jeśli jesteś chory. Po powrocie na uczelnię masz 14 dni na okazanie usprawiedliwienia. 
warsztat практичні заняття Zajęcia o bardziej praktycznej formie. 
wydział відділення Jedna z jednostek Uniwersytetu Szczecińskiego. Każdy z wydziałów posiada swój zakres tematyczny i swoją specyfikę. Każdy z Wydziałów Uniwersytetu ma swoją stronę internetową.
zaliczenie залік Ogólny sposób zaliczenia przedmiotu – aby je otrzymać musisz dostać podpis nauczyciela akademickiego w swoim indeksie. 
zaliczenie bez oceny залік без оцінки Forma zaliczenia przedmiotu. Nie otrzymujesz oceny, tylko podpis prowadzącego zajęcia. 
zaliczenie na ocenę залік з оцінкою Forma zaliczenia zajęć. Otrzymujesz ocenę (najwyższa do 5, a najniższa to 2).
zaliczenie poprawkowe залік/іспит поправковий Jeśli nie zaliczysz przedmiotu, możesz przystąpić do egzaminu poprawkowego. Odbywają się one podczas sesji poprawkowej. Formę zaliczenia ustala prowadzący zajęcia. 
zaświadczenie o statusie studenta довідка про статус студента Dokument wydany przez dziekanat. Informuje o tym, że jesteś studentem. 
zwolnienie lekarskie медична довідка Dokument, który otrzymujesz od swojego lekarza. Informuje on, że jesteś chory i nie możesz uczestniczyć w zajęciach. Najlepiej jest wysłać skan zwolnienia lekarskiego emailem do swojego nauczyciela akademickiego, jeśli wiesz, że będziesz nieobecny na zajęciach lub egzaminie. 

 

Edytuj
Name Meaning
NFZ Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli jesteś obywatelem kraju, który należy do Unii Europejskiej, może przysługiwać Ci bezpłatna opieka zdrowotna. Jeśli pochodzisz z kraju, który nie należy do Unii Europejskiej, powinieneś podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową. 
ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli nie jesteś obywatelem kraju, który należy do Unii Europejskiej, po podpisaniu umowy z NFZ, możesz ubezpieczyć się w ZUS. 
EFTA Europejskie Porozumienie o Wolnym Handlu (European Free Trade Association). W jej skład wchodzą: Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria. 
EOG Europejski Obszar Gospodarczy (European Economic Area). Łączy kraje członkowskie Unii Europejskiej i EFTA i umożliwia im wolny handel. 
ERK Elektroniczna Rejestracja Kandydatów. System, w którym rejestrujesz się, żeby  aplikować na studia w Uniwersytecie Szczecińskim. Pamiętaj, aby załączyć tam wszystkie wymagane dokumenty. 
NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Instytucja, której celem jest umiędzynarodowienie instytucji akademickich i badawczych. Umożliwia komfortową wymianę międzynarodową studentom i nauczycielom. 
EKUZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli ją posiadasz, przysługuje Ci bezpłatna opieka zdrowotna w Polsce. 
WOPR Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Organizacja, która wydaje zaświadczenie o umiejętności pływania, jeśli nie masz karty pływackiej. Karta pływacka jest wymagana, jeśli chcesz aplikować na kierunek Wychowanie fizyczne.