Skip to content

Historia

Uniwersytet Szczeciński powstał na mocy ustawy z lipca 1984 roku z połączenia Wydziału Ekonomicznego Politechniki Szczecińskiej z Wyższą Szkołą Pedagogiczną. Swoją działalność rozpoczął w roku akademickim 1985/86, rozwijając dynamicznie powojenną tradycję akademicką i pełniąc rolę kulturotwórczą w mieście i regionie. 

Uniwersytet Szczeciński składa się z 7 wydziałów. Obecnie jest największą uczelnią na Pomorzu Zachodnim, zatrudniającą przeszło 1000 nauczycieli akademickich oraz ponad 760 pracowników administracyjnych.  

Liczba studentów uczęszczających na Uczelnię systematycznie wzrasta. Obecnie kształci się na niej około 11 000 studentów. Rozwój edukacji i infrastruktury Uniwersytetu Szczecińskiego jest stale udoskonalany, a liczba kierunków studiów, jakie uczelnia ma do zaoferowania stale się zwiększa. Obecnie jest to przeszło 80 kierunków studiów w systemie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. 

Studenci mogą dołączać do 160 istniejących kół naukowych, w których mogą wydawać tematyczne czasopisma. Wśród inicjatyw, do których mogą dołączać studenci są, między innymi, uniwersytecki teatr oraz chór, Strefa Kultury Studenckiej, Akademicki Związek Sportowy, Niezależne Zrzeszenie Studentów, AIESEC, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa. 

Jedną z zalet studiowania na Uniwersytecie Szczecińskim jest dostęp do wszystkich 8 filii Biblioteki Głównej wraz z przeszło 1 350 000 publikacji, jakie oferują. 

Od 1998 roku Uniwersytet Szczeciński jest członkiem międzynarodowego programu wymiany studentów ERASMUS, współpracując w ramach partnerstwa z blisko 196 uczelniami z 24 krajów z całego świata. 

W ostatnich latach Uniwersytet Szczeciński realizuje coraz więcej projektów, których wartość przekracza 200 000 000 zł. W ten sposób uczelnia stale doskonali swoją bazę naukową i infrastrukturalną, co pozwala na współpracę z otoczeniem gospodarczym oraz krajowymi i międzynarodowymi instytutami badawczymi.